Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Free counters!Nasza przygoda z kynologią rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Początkowo rozwijaliśmy nasze zainteresowania osobno, dlatego postaram się pokrótce przedstawić historię naszych dwóch hodowli, z których powstała jedna - Matagiinu PL.

Początki

Moją pierwszą hodowaną rasą był Basset Hound pod przydomkiem 'Z Nietykalnych', zarejestrowanym w 1990 roku. Dlaczego Basset? Odnosiłam wrażenie, że jest to pies, który do mnie pasuje - niepozorny, żywiołowy, jakby spokojny, a jednak wszędzie go pełno. Bassety ożywiły moją codzienność i wprowadziły w poukładany świat nieco potrzebnego wówczas chaosu. Z Bassetami odkrywałam tajniki wystaw psów rasowych, z Bassetami nabierałam doświadczenia hodowlanego i dzięki Bassetom ostatecznie pokochałam kynologię. Przygoda z tą rasą trwała kilkanaście lat i do dzisiaj jest to rasa bardzo bliska memu sercu. Ostatnia Bassetka odeszła od nas za Tęczowy Most w 2004 roku, pozostawiając swego rodzaju pustkę, niezdolną do wypełnienia żadną inną rasą.

Podczas mojej przygody z Bassetami, Darek rozwijał się kynologicznie hodując Sznaucery miniaturowe i średnie pod przydomkiem 'Leprikon'. Pobudki wyboru rasy były podobne do tych, które zaważyły u mnie o wyborze Basseta. Sznaucery to psy o wielkim sercu, żywiołowe, oddane, z charakterem. Są Darkowi do dzisiaj bardzo bliskie, uwielbia opowiadać o latach współpracy z tą rasą, o pierwszych wystawach ze Sznaucerami i pierwszych sukcesach. Ostatni Sznaucer Darka odszedł od nas w 2009 roku, pozostawiając masę pięknych wspomnień.

Pierwsza Akita

Nasze drogi zeszły się w latach 90. Basset i Sznaucer to bardzo różne rasy, dlatego poszukiwaliśmy ras, które w równym stopniu interesowałyby nas oboje. Zarówno ja, jak i Darek od zawsze podziwialiśmy japońskie rasy, dumne, owiane swego rodzaju tajemnicą... psy - samuraje, o trudnym charakterze, ale bardzo majestatyczne. Wybór padł wreszcie na japońską Akitę.

I stało się - w 1999 roku trafiła do nas nasza pierwsza Akita - SAKE Fukura (ur. 27.10.1999) i wywróciła nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Wówczas zrezygnowaliśmy ze swoich przydomków i zarejestrowaliśmy hodowlę pod jednym przydomkiem - Matagiinu PL. Tak się narodziła nasza hodowla.

To była miłość od pierwszego wejrzenia, choć nie była to miłość łatwa ;) Akita była odmianą po żywiołowych, ale układnych Bassetach i Sznaucerach... wówczas zrozumieliśmy co znaczy powiedzonko, że "Akity są jak chipsy" ;) i wkrótce pojawiła się u nas druga suka - AKIRA Furia (ur. 25.10.1999) - odkupiona z fatalnego domu, suczka po przejściach. Akira wymagała dużo miłości i pracy, jednak za cierpliwość do dziś odwdzięcza się ogromnymi pokładami uczuć do nas.

Akity Matagiinu PL

W 2002 roku doczekaliśmy się pierwszego miotu Akit pod przydomkiem Matagiinu PL. Matką została Akira, na ojca wybraliśmy pięknego, utytułowanego psa importowanego z Francji - RENGOKU De La Vallee Des Dragons Sacres. W miocie O urodziło się 8 szczeniąt, z czego zostawiliśmy sobie dwa szczeniaki - suczkę OJOSAN oraz psa o imieniu OKII. Oboje zdobywali laury na wystawach, dzięki czemu mogą się poszczycić tytułami Championa Polski.

W międzyczasie do naszej gromadki dołączył pies AKEBONO Toszi-Kon (ur. 29.11.2001).

W 2005 roku doczekaliśmy się drugiego miotu Akit pod naszym przydomkiem. Matką została Sake, ojcem wyhodowany przez nas Okii. W miocie N urodziły się cztery szczenięta, z czego jedna suczka - NAMI-GO zamieszkała w hodowli Namitori i była pokazywana na wystawach, zdobywając m.in. Championat Polski, Zwycięstwo Rasy i ocenę doskonałą na ¦wiatowej Wystawie w Poznaniu w 2006 roku.

2006 rok to kolejny miot Akiry. Tym razem na ojca wybraliśmy wspaniałego utytułowanego psa importowanego ze Słowacji, o imieniu BOS Kumade. W miocie Y urodziły się cztery szczenięta, z czego najbardziej utytułowanym jest mieszkający w hodowli Namitori pies YORITOMO. Jego sukcesy można sprawdzić w zakładce "Wyhodowane championy".

W tym samym roku doczekaliśmy się także pierwszego miotu OJOSAN. Ojcem został Akebono (po domowemu Tosiek). Na świat w miocie L przyszło 7 szczeniąt.

Niestety rok 2006 przyniósł pierwszy cios w naszą hodowlę. Z powodu ataku serca za Tęczowy Most odeszła od nas Sake, pozostawiając smutek i mnóstwo pięknych wspomnień - Sake była naszą pierwszą Akitą i to dzięki niej pokochaliśmy japońskie rasy.

Wkrótce okazało się także, że Tosiek cierpi na Sebaceous Adenitis. Choroba bardzo go wyniszczyła, jednak stale walczymy o jego zdrowie, dzięki czemu ma się w dobrej kondycji i żyje spokojnie na zasłużonej psiej emeryturze.

Obecnie nasze akity są na emeryturze hodowlanej. W naszej hodowli zawsze jest miejsce dla weteranów i zawsze walczymy o ich jak najdłuższe i jak najzdrowsze życie. Uznajemy, że prawdziwy dobry hodowca kocha swoje psy do końca i nie pozbywa się ich z powodu wieku czy pogorszenia stanu zdrowia. W 2012 roku Akira kończy 13 lat, Tosiek 11 lat... Okii i Ojosan będą poczciwymi dziesięciolatkami, choć czasem sprawiają wrażenie szalonych szczeniąt, będąc w doskonałej formie.

Pierwsza Shiba

Japońskie rasy to nie tylko Akita. Miłość do orientalnych psów spowodowała marzenie posiadania niewielkich rozmiarów pieska o sercu samuraja. Dlatego w 2005 roku trafiła do nas pierwsza Shiba - M'BABAGOMA-GO Tajgeta. Baba od razu znalazła swoje miejsce w stadzie - oczywiście na jego czele, podporządkowując sobie wszystkie Akity i resztę domowników. W domu wszystko jest Baby - a więc Baba ma SWOJE Akity, Baba ma SWOJE zabawki, Baba po prostu rządzi i trwoga temu, kto się sprzeciwi. Największą miłością Baby jest jednak nasz "Akit" - Okii. Jedynie z naszą papugą żako - Frankiem Baba nie zadziera - ale to długa historia.

Baba szybko zdobyła tytuł Młodzieżowego Championa Polski, rozpoczęła także dorosły championat Polski oraz Interchampionat, jednak z pewnych przyczyn zrezygnowaliśmy z wystawiania psów przez pewien czas, w związku z czym nie ukończyliśmy jej jeszcze tych tytułów.

Shiby Matagiinu PL

W 2007 roku doczekaliśmy się pierwszego miotu Baby. Na ojca wybraliśmy pięknego psa o imieniu SUNAMIE, na co dzień mieszkającego w hodowli Tajgeta. Pragnęliśmy zostawić sobie suczkę z tego skojarzenia, także zależało nam na doskonałym pochodzeniu i ładnym rodowodzie. W miocie S urodziły 3 szczenięta, w tym nasza wymarzona czerwona suczka - S'HANA. Nie planowaliśmy zostawienia także pieska z tego miotu, jednak gdy szczenięta wyrosły, szybko okazało się, że S'HOSHI ma wspaniały dar prezentacji - on nie chodzi - on maszeruje wystawowym, wyciągniętym kłusem dookoła nas w taki sposób, że ciężko od niego oderwać wzrok! W jego sposobie ruchu jest coś magicznego, co sprawiło, że po prostu musiał zostać z nami. Nasza decyzja o pozostawieniu Hoshiego była słuszna. Hoshi wychodząc na ring swoim sposobem prezentacji często sprawia, iż sędziowie nie mogą oderwać od niego oczu - przyczyniajac sie do sukcesow wystawowych Hoshiego, gdziekolwiek się pokaże. Hanka, siostra Hoshiego, szybko ukończyła Młodzieżowy Championat Polski, rozpoczęła dorosły championat oraz interchampionat, jednak z tych samych powodów, które zaistniały w przypadku Baby nie ukończyliśmy jej jeszcze tych tytułów.

2009 rok to dwa następne mioty shib. W związku ze wspaniałym eksterierem oraz wynikami, jakie osiągnął miot S zdecydowaliśmy się na powtórzenie skojarzenia Baby i Sunamie. W miocie O urodziły się znów 3 szczenięta. Suczka O'SAKURA-GO zamieszkała na Litwie, natomiast suczka O'SATSUKI-GO (mieszka w hodowli Magna) podbiła polskie ringi w krótkim czasie zdobywając tytuły Młodzieżowego Championa Polski oraz Championa Polski. W tym roku odebraliśmy też pierwszy miot naszej Hanki. Ojcem został sprowadzony z Norwegii wspaniały pies - NOBU ev Enerhaugen, bardzo bliski typowi shiby, który uwielbiamy. W miocie K na świat przyszły 4 czerwone szczenięta. Z tego miotu pies KIREI został eksportowany na Litwę, natomiast suczka KOI - zamieszkała w hodowli Berneńczyków "Swobodne Życie" - wyrosła na piękną sukę, która w błyskawicznym tępie zdobyła tytuł Młodzieżowego Championa Polski.

W 2009 roku zawitała w naszej hodowli nowa suczka, importowana z Czech - MISAKI Hneda Tvrz. Poszukiwaliśmy "świeżej krwi", suczki o doskonałym eksterierze, która mogłaby wiele wnieść w rozwój rasy w Polsce. Misaki na dzień dzisiejszy nie doczekała się jeszcze miotu, jednak do tej pory doskonale wpisuje się w nasze plany. Wyrosła na piękną sukę o wspaniałej anatomii i idealnej psychice. Posiada też doskonałą w gatunku szatę, dzięki której - nawet wyliniała - zawsze wygląda jakby była w pełnym włosie. Misaki podbija już europejskie ringi, zakończyla też Interchampionat w niemal najszybszym możliwym czasie.

W 2010 roku przyszły na świat następne dzieci Baby. Na ojca wybraliśmy tym razem utytułowanego psa o imieniu HARWEY Siwash Legend, zamieszkałego w hodowli Hannibal. W miocie R urodziły się 3 czerwone szczenięta, z czego pies RIPPA-NA może poszczycić się tytułem Młodzieżowego Championa Polski.

Rok 2011 to 3 mioty naszych suk po NOBU ev Enerhaugen.

W styczniu odebraliśmy miot Hanki na literkę L. Hankę pokryliśmy ponownie Nobu, ponieważ w tym skojarzeniu otrzymywaliśmy szczenięta doskonałe w typie, o pięknej anatomii, płynnym ruchu, ładnym orientalnym oku i zrównoważonej psychice. Z tego skojarzenia została z nami suczka L'KOKOKU-NA, po domowemu Koko. Jest to suczka o mocnym kośćcu, ładnym kolorze i przede wszystkim o wspaniałym temperamencie. W związku z dużym zainteresowaniem tym skojarzeniem oraz niewielką ilością potomstwa Nobu w Polsce zdecydowaliśmy się na krycie warunkowe Hanki w tym samym roku. Na świat w miocie Y przyszło tym razem 5 szczeniąt, z czego część była zarezerwowana jeszcze przed porodem. Pieski YATTSU-GO i YUME-NA zamieszkali na Litwie, reszta znalazła swoje domy w Polsce. Trzecim miotem (miot F) był miot po Babie i Nobu. Z tego skojarzenia uzyskaliśmy 4 szczenięta, z czego wszystkie opuściły Polskę. Trzy suczki - FUJIN-NA, FUN-NA oraz FADE-NA zamieszkały na Litwie, natomiast suczka F'KIMIKO-GO wyjechała na Łotwę.

Hokkaido

Wraz z rozwojem hodowli i nastawieniem na mniejsze niż Akita rasy postanowiliśmy do hodowli wprowadzić nową rasę - wciąż mało popularną w Polsce - hokkaido. Nasza pierwsza suczka tej rasy SABI MATAGIINU Hakugetsu (ur. 09.09.2011) przybyła do nas w listopadzie 2011. Narazie jest jeszcze małą kluseczką, także ciężko coś więcej o niej napisać. Z pewnością ma mocny charakter, wykazuje też wielki talent w 'śpiewaniu'. Próbuje czasem zadzierać z shibami, jednak coraz lepiej z nimi żyje i mam nadzieję, że wkrótce będzie pełnoprawnym członkiem naszego domowego stada.

Założenia hodowli

W naszej hodowli kładziemy nacisk przede wszystkim na doskonałą socjalizację. Rasy japońskie są rasami trudnymi, dlatego dokładamy wszelkich starań by z naszej hodowli nie wychodziły osobniki agresywne lub lękliwe. Dla naszych suk dobieramy reproduktory wyłącznie o zrównoważonej psychice i temperamencie, szczenięta od pierwszych dni są nastawione na różnego rodzaju bodźce, obcują z rodziną, dziećmi, psami oraz innymi zwierzętami. Staramy się dobierać reproduktory, które mogą 'poprawić 'nasze suki, a jednocześnie nie kryją zbyt często - by zmniejszać stopień spokrewnienia rasy w Polsce.

W naszej hodowli jest miejsce dla wszystkich naszych psów. Nie pozbywamy się starszych czy chorych osobników. Każdy nasz pies jest członkiem rodziny i spędza zasłużoną psią emeryturę u naszego boku - do końca. Zawsze znajdujemy też miejsce dla bezdomnego psa. Poza rasowymi psami zawsze mamy jedną bidę wziętą ze schroniska - by podarować jej lepsze życie. Uważamy, że skoro dajemy sobie radę z naszą gromadką, jeden psiak w potrzebie niczego nie zmieni... pomagając mu może nie zmienimy całego świata, ale cały świat zmieni się dla niego - a dla nas, jako miłośników psów - jest to coś wspaniałego.